Tornászó pálcikaember
1. Forgatókönyv: Egy pálcika kezű és lábú embert szeretnénk elkészíteni, amelynek kezei, lábai külön-külön és egymással is összhangban tornamutatványokat végeznek. Először a bal kezét emeli fel, majd a jobbat, utána a bal lábát együtt a bal kezével, majd megismétli ugyanezt a jobb lábbal és kézzel. Ezután a bal lábát emeli fel együtt a jobb kezével, majd a jobb lábát a bal kezével. Végül a két kezét együtt. Utána minden kezdődik elölről.
Mivel a mozgás egyhelyben történik, ezért érdemes sablonokat használni, amik megkönnyítik a képkockánkénti egyforma méretű és elhelyezkedésű figurák készítését.
2. Először vegyünk elő egy A 4-es (21cm x 29,7 cm) fénymásoló papírt, osszuk fel vékony vonalakkal a következő módon a vonalakat vékony fekete filctollal vagy sötét tollal meghúzva:
1.kép
Így 6 db egyforma, 9,9 cm x 10,5 cm-es, majdnem négyzet alakú keretet kapunk.
3. Készítsük el a sablonokat.
A sablon anyagának erősebb, nem túl hajlékony genoterm, vagy vastagabb, de azért
ollóval jól vágható műanyag fólia éppúgy megfelel, mint a vékony karton papír.
Kisebb gyermekeknek inkább a kartonpapír javasolt, mert a fólia lefogása
körvonal készítésénél finomabb és óvatosabb vonalhúzásokat igényel.
Alkoholos, nagyon vékony filctollal rajzoljunk egy 9,9 cm x
10,5 cm-es téglalapot a sablon anyagra. A sarkokat derékszögű
vonalzóval alakítsuk ki. Fontos, hogy nagyon pontosan
illeszkedjen az A4-es lapon lévő keretekbe. Ha nem passzol
jól, akkor inkább készítsünk egy másikat, mivel az itt
esetleg előforduló hibák minden képkockán jelentkezni
fognak. Ha rendben van a sablonunk, vágjuk ki a négyszöget az
ollóval, nagyon pontosan a vékony vonalakon haladva.
4. A kivágott sablonanyagon az ábrán látható módon húzzuk meg a figura körvonalait (a méretek és a figura alakja eltérhetnek). A fej körberajzolásához 1 vagy 2 Ft-os pénzérme a legjobb. A nyaknál és a deréknál egyik oldalon hagyjunk rá kb. fél cm-es sablonanyagot, hogy ki tudjuk majd vágni és ne legyen túl hajlékony a figuránk.
2.kép
5. A kész emberkét körömvágó ollóval lassan és óvatosan vágjuk ki, hiszen az esetleges hiba minden képkockán látható lesz a sokszorosítás miatt. Oldalról vágjunk bele a sablonanyagba. Elérve azt, apró kis lépésekben haladva vágjuk ki a figurát. Vigyázzunk, hogy nehogy kimaradjon a nyak és a derék fél cm-es rétege! Ha szépen csináltuk, akkor a sablonok széle folyamatos vonal, recék vagy bevágások nélkül. Tehát a külső és belső sablonnak így kell kinézniük:
3.kép
4.kép
A külső sablonon azt a részt, ahol bevágtunk a figuráig, cellux ragasztóval végig ragasszuk le. Az esetleg kiálló ragasztószalag darabokat kisollóval óvatosan távolítsuk el úgy, hogy a sablon anyagába nehogy véletlenül bele vágjunk. A belső, emberke alakot formázó sablont fordítsuk hasra és a fején kisollóval szúrjunk a szemeknek két apró lyukat. Azért kell a háta felől beleszúrnunk a sablon anyagba, mert a szúrással ellenkező oldalon az anyag (papír, fólia) ki fog egy kicsit türemkedni. Ezután az olló hegyét egy kicsit forgassuk meg a lyukban, hogy a szem kör alakú legyen, majd fordítsuk ismét a hátára.
6. Gondolkozzunk csak el rajta, vajon hogyan is fog mozogni az emberke. A kezek a vállnál, a lábak pedig a csípőnél fognak forogni és a végtagok vége szabályos negyed vagy félkört fog leírni.
5.kép
6.kép
Tehát itt is nagy segítségünkre lehet két kör alakú sablon, egyikkel a kéz, a másikkal pedig a láb mozgását (a végtagok végeinek mozgását) fogjuk megjeleníteni és segítségül felhasználni. Hiszen nagyon fontos, hogy a kéz és a láb hossza felemelésükkor is azonos maradjon. Ennek berajzolását fogja segíteni a végtagok forgáspontjába illesztett kör alakú sablonok által húzott körív.
7. Most készítsük el ezeket a sablonokat. Mivel a kar hosszát eredetileg 2 cm-esre, a lábét pedig 2,5 cm-esre vettük, ezért 4 és 5 cm átmérőjű (2 és 2,5 cm sugarú) kört kell készítenünk a sablonanyagból. Ha esetleg nincsen körzőnk, egészen jó alakú kört készíthetünk szabad kézzel is, ha felrajzolunk a körök átmérőjével azonos szélességű négyzeteket. Húzzunk az átlókban és a felezővonalakon vonalakat. Aki még szebb kört szeretne, azok még az átlók és a felezőszakaszok közé is húzhatnak a kör középpontján áthaladó vonalakat. Majd a középpontból mérjük rá mindegyik vonalra mindegyik irányban a kör sugarát, vagyis a kar mozgását segítő körnél 2 cm-t, a láb körénél 2,5 cm-t. Ezután kössük össze finom ívelt mozdulattal a vonalakon bejelölt pontokat, míg végül egy többé-kevésbé szabályos kör kialakul.
7.kép
8. Ha elkészültünk megrajzolásukkal, vágjuk ki a két kört. Hasukra fordítva őket, a középpontjukban kisollóval szúrjunk kis lyukakat, majd körkörös mozdulattal tágítsuk ki őket. Itt fogjuk majd a kar és a láb forgáspontjába illeszteni őket.
8.kép
9. Vegyünk elő egy előkészített, 6 részre osztott A4-es lapot és helyezzük rá a bal felső keretre a külső sablont, azt amiből kivágtuk az ember alakot. A külső sablon illesztésénél mindig először a derékszögű külső sarkot igazítsuk a lap széléhez, majd a két szélét, hogy tökéletes legyen a fedés. Nagyon puha, jól radírozható ceruzával belülről húzzuk meg az emberke körvonalát. Ujjainkkal erősen fogjuk és szorítsuk le a sablont, nehogy elmozduljon. A sablon elvágott, cellux szalaggal rögzített része nagyon könnyen elmozdulhat! Ugyanezt ismételjük meg a másik 5 keretben is.
9.kép
Készítsünk ebből az A4-es lapra rajzolt sablonból körülbelül annyit, amennyi kéz-, láb-, illetve együtt kéz és lábmozgást meg szeretnénk valósítani, mert 3-6 képkocka kell majd egy mozgásfajta kivitelezéséhez. Pl. felemeli a bal kezét, felemeli a bal lábát, felemeli egyszerre a bal lábát és a bal kezét, felemeli egyszerre a bal lábát és a jobb kezét és egyszerre felemeli mindkét kezét. Szerencsére a képeket számítógéppel tükrözni tudjuk, így pár másodperc alatt elő tudjuk állítani például a bal kezét felemelő emberből a jobb kezét felemelő ember formáját.
10. Helyezzük rá ember alakú kivágott sablonunkat a berajzolt ceruza körvonalakra és a szemeknél kiszúrt lyukba ceruzát vagy tollat helyezve pontozzuk be mindegyik kockán a szemek helyét.
10.kép
11.kép
11. Most következik az emberke megrajzolása alapállapotban, amikor még a karja és a lába is mozdulatlan és lefelé állnak. Először az első keretben rajzoljuk meg figuránkat. Vastagabb fekete filctollal és 1 vagy 2 forintos pénzérmék segítségével nagyon óvatosan húzzuk meg a fej körvonalát. Vigyázzunk, mert itt nagyon könnyen el lehet rontani, elcsúszhat a filctoll vagy az érme és akkor kezdhetünk egy másikat elölről. Szerencsére sablonjaink segítségével pár másodperc alatt újabb figurát készíthetünk ceruzával. Kisebb gyerekek inkább nagyobb fejet rajzoljanak nagyobb pénzérmével, mert azt könnyebb. A szemekhez egy-egy pontot tegyünk a filctollal és húzzuk meg a száj vonalát is. Legegyszerűbb megrajzolni ha mindegyik képen mosolyog, de nagyon jó, beszélő hatást lehet elérni, ha képkockánként változik a száj íve vagy formája. Ezután vonalzó segítségével húzzuk meg a törzset, vállat, csípőt, kezeket és a lábakat. A test közepén lévő függőleges vonalon húzzuk meg a törzset, a mellette lévő, a nyaknál és csípőnél lévő függőleges vonal, csak segédvonal.
12.kép
13.kép
12. Folytathatjuk a figurák rajzolását, most már mozgásban. Ebben nagy segítségünkre lesznek az előzőekben kivágott kör alakú sablonok. Először emelje fel az emberke a bal kezét (mivel szemben van velünk jobb kéznek látszik) a fejéhez, majd eressze le vissza a lába mellé. És ezt tegye meg 6 + 6 fázismozdulatban. Vagyis 6 képkockáig tart amíg a fejéhez felemeli és 6 képkockáig, amíg a lába mellé visszaengedi a kezét. Szerencsére ebből csak az első 6 kockát kell megrajzolnunk, mert a másik 6 ugyanaz lesz, csak ellentétes irányban. Tehát meg kell rajzolnunk az emberkét amint 30, 60, 90, 120, 150 és 180 fokban meghajlítja a bal kezét. Vegyük elő a kisebbik kör alakú sablont és a még berajzolatlan 5 keretben helyezzük a kör középpontját a bal váll forgó pontjába (új előrajzolt lapot is kell majd kezdenünk a 6. képkockánál). Húzzunk puha ceruzával félkört a kar végének leeresztett állásából a karnak a fejhez emeléséig.
14.kép
15.kép
13. Rajzoljuk meg a 30, 60, 90, 120, 150 és 180 fokban behajlított kezű figurákat úgy, hogy a kar vége csak a ceruzával meghúzott félkörívig terjedjen.
16.kép
17.kép
18.kép
19.kép
20.kép
21.kép
Tehát visszafelé, a kéz leengedését nem kell újra megrajzolnunk, mert ezeket a képkockákat fel tudjuk majd hozzá használni, csak fordított sorrendben.
14. Most rajzoljuk meg, ahogy az emberke felemeli a bal lábát 3 fázisban, 30, 60 és 90 fokos szögben (az alapállást már nem kell megrajzolnunk, mert elkészítettük a 12.kép szerint).
22.kép 23.kép 24.kép
Itt is ezeket az képeket fogjuk felhasználni a láb leengedéséhez, csak ellentétes irányban.
15. Rajzoljuk ezután meg 3 fázismozdulattal, ahogy az ember felemeli együtt a bal lábát és a bal kezét.
25.kép
26.kép
27.kép
16. Majd ahogyan felemeli szintén együtt a bal lábát és a jobb kezét.
28.kép
29.kép
30.kép
17. Végül emelje fel egyszerre mindkét kezét a fejéhez 6 fázisban.
31.kép
32.kép
33.kép
34.kép
35.kép
36.kép
Ezzel elkészültünk a mozgáshoz szükséges képkockáinkkal, amiket meg kellett rajzolnunk. A többi szükséges rajzot (képek tükrözése, visszafelé lejátszás) már a számítógép segítségével fogjuk egyszerűbben megoldani.
18. Ha készen van rajzolt sorozatunk, akkor a puha ceruzával rajzolt vonalakat hajlékony radírral óvatosan tüntessük el, vigyázva, nehogy begyűrődjenek a lapok. Majd az A4-es íveket vágjuk fel pontosan a kereteket szegélyező vonalak mentén és a rajzokat egyenként, szkennerbe helyezve digitalizáljuk. Ennél a pontnál kisebb gyerekeknél természetesen szükség lehet szülő vagy nagyobb gyerek segítségére. Vigyázzunk, hogy szkennelésnél mindig ugyanarra a helyre tegyük a kereteket. Segítségképpen a behelyezett keretek széleit a szkenneren (alkohollal oldható) filctollal megjelölhetjük, így könnyebb lesz mindig ugyanoda helyezni a többi képet is. A digitalizált képeket mentsük el egy RAJZFILM nevű mappába pl. TORNASZO_PALCIKAEMBER1, 2, 3, ... stb. néven. A fájl kiterjesztése legyen JPG vagy GIF. Nagyon fontos, hogy a már számítógépbe bevitt képkockák pontosan ugyanakkora méretűek legyenek, ugyanannyi képpontból álljanak! Hiszen egy film elkészítésénél is azonos méretűek a filmkockák. Nem azonos méretű képeknél az animáció "ugrálhat". Egyforma méretű képek elkészítését lásd alább.
19. Nyissuk meg az Animation Shop nevű programot (én a 3.1-es változatot
használtam). Ha esetleg még nem lenne meg ez az
animációkészítő alkalmazás, akkor ingyen letölthető pl.
egy 30 napos próbaváltozat (2.0-ás verzió) a
www.origo.hu//szoftverbazis/multimedia/grafika/indexabcfull.html című weboldalon (5 MB).
20.
Ha esetleg nem azonos méretűek képeink,
akkor az Animation Shop programban a
File/Open vagy a
parancsikonra kattintva keressük ki a RAJZFILM nevű mappában lévő TORNASZO_PALCIKAEMBER1, 2, 3, ...
nevű fájlainkat és nyissuk meg őket. Méretüket a
az Animation/Resize Animation menüpontban tudjuk
leellenőrizni és esetleg megváltoztatni. A Pixel Size alatt a With mezőben a kép
szélessége, a Height mezőben a kép magassága látható képpontokban. Ellenőrizzük
le néhány képünk méretét, vegyünk egy átlagot, ezt írjuk le és erre az értékre
alakítsuk a többi képünket is. Néhány kép egy kicsit torzulni fog széltében vagy
magasságában, ez a mérték azonban elhanyagolható lesz, ha az A4-es papírokból a
kereteket pontosan a vonal mellett vágtuk ki és szkenneléskor is ugyanoda a
helyre kerültek a képkockák a szkenneren. Ha arányosan
szeretnénk csökkenteni a kép méretét (szélességet és magasságot is egyformán),
akkor elég csak a With mezőbe beírni a kívánt értéket, a Height mezőben
automatikusan vele változik a szélesség is. Ha viszont csak a szélességet, vagy
csak a magasságot, vagy esetleg mind a kettőt szeretnénk megváltoztatni
egymástól független módon, akkor ki kell vennünk a pipát legalul, a Maintain
aspect ratio of kis négyzetéből. Tehát kattintsunk rá és ettől fogva külön
méretezhetjük a szélességet és a magasságot. Ha kész vagyunk, akkor a File/Save
As menüponttal tudjuk más néven elmenteni.
37.kép
21. Most nézzük meg, hogy a tükrözéseket hogy tudjuk megvalósítani. Először vegyük elő azokat a rajzokat, amik a bal kéz felemelését mutatják Ehhez nyissuk meg az Animation Shopban először a bal kezet 30 fokban felemelő képünket (File/Open és keressük meg a RAJZFILM nevű mappában).
38.kép
Az Animation/Mirror (tükrözés) menüpont segítségével egy kattintással máris készen áll bal kezét felemelő figuránk tökéletes jobb kezes megfelelője (méretében is teljesen azonos). Már csak el kell ezt az új képet mentenünk ugyanabba a mappába csak más néven! a File/Save As menüpont segítségével.
39.kép
Ugyanezzel a módszerrel tudjuk elkészíteni a bal láb, a bal láb és bal kéz, a bal láb és a jobb kéz felemelését ábrázoló képek tükrözött, tehát jobbos változatát is. Csináljuk tehát meg ezeket a filmkockákat is. Vigyázzunk, hogy a jobbos képek más néven kerüljenek elmentésre!
22. Filmünkben tehát a következő sorrendben fognak következni filmkockáink:
Alapállás (12.kép). Bal kéz felemelése
(16, 17, 18, 19, 20, 21.képek). Bal kéz leengedése (20, 19, 18, 17, 16). Újra alapállás
(12.kép). Jobb kéz felemelése a bal kezes rajzok tükrözésével, itt "j"-vel
különböztetem meg a tükrözött formát az eredeti balos változattól
(16j, 17j, 18j, 19j, 20j, 21j). Jobb kéz leengedése (20j, 19j, 18j, 17j, 16j).
Alapállás (12.kép). Bal láb felemelése (22, 23, 24.képek). Bal láb leengedése
(23, 22 képek). Alapállás (12.kép). Jobb láb felemelése (22j, 23j, 24j.képek).
Jobb láb leengedése (23j, 22j.képek). Alapállás (12.kép). Bal láb és bal kéz
együttes felemelése (25, 26, 27.képek). Bal láb és bal kéz együttes leengedése
(26, 25.képek). Alapállás (12.kép). Jobb láb és jobb kéz együttes felemelése
(25j, 26j, 27j.képek). Jobb láb és jobb kéz együttes leengedése (26j,
25j.képek). Alapállás (12.kép). Bal láb és jobb kéz együttes felemelése (28, 29,
30.képek). Bal láb és jobb kéz együttes leengedése (29, 28.képek). Alapállás
(12.kép). Jobb láb és bal kéz együttes felemelése (28j, 29j, 30j.képek).
Jobb láb és bal kéz együttes leengedése (29j, 28j.képek). Alapállás
(12.kép).Jobb és bal kéz együttes felemelése (31, 32, 33, 34, 35, 36.képek).
Jobb és bal kéz együttes leengedése (35, 34, 33, 32, 31.képek).
Mivel az első képkockánk alapállás volt és az utolsó képkocka után automatikusan
majd az első kerül levetítésre, ezért egy folyamatosan tornászó emberkét fogunk
kapni.
23.
Ha készen vagyunk összes képkockánkkal, akkor már csak össze kell fűznünk őket
és lejátszani a filmet. A képkockák felfűzéséhez
kattintsunk az Animation Shop programban a File/Animation Wizard
(animáció varázsló) menüpontra vagy a File alatt lévő
parancsikonra. Az első ablakban felkínálja a program az
eredeti méret megtartását (Same size as the first image frame)
vagy át is méretezhetjük a képeket (As defined here). A kép
szélességét a with, magasságát a height mezőben
állíthatjuk be. Ha kiválasztottuk a megfelelő pontot, akkor
lépjünk Tovább (Next).
24. A következő ablakban állíthatjuk be azt, hogy átlátszó (Transparent) vagy átlátszatlan (Opaque) legyen majd az animációnk. Válasszuk az átlátszót, mert így pl. a kép hátterét eltüntetve valósághoz hűebb hatást tudunk elérni. Menjünk Tovább (Next).
25. Ebben az ablakban a felső rádiógombokkal állíthatjuk be, hogy eltérő méretű kép a keret bal (left) oldalához vagy a keret közepébe (centered) legyen-e pozicionálva. Az alsó rádiógombokkal pedig azt állíthatjuk be, hogy ha a kép a keretnek csak egy részét foglalja el, akkor a fennmaradó részt a lap hátterének színével (canvas color) vagy a keret tartalmának színével (frame's contents) töltse-e ki program. Ha kész vagyunk, menjünk Tovább (Next).
26. A következő ablakban igen fontos beállításokat végezhetünk el. A felső rádiógombokkal állíthatjuk azt, hogy az animáció folyamatosan ismétlődve játszódjon-e le (indefinitely), tehát az utolsó képkockát egyből kövesse az első, vagy csak az alatta lévő mezőben beállított értékű ismétléssel (play it ... times). Még fontosabb az ez alatti mező (How long...). Itt az egyes képkockák megjelenítési idejét (display time) lehet beírni 1/100-ad másodpercben. Az itt látható 10-es szám a másodperc tized részét jelenti (10/100). A megjelenítési idővel tudjuk változtatni az animáció sebességét. Most hagyjuk jóvá ezt az értéket és menjünk Tovább (Next).
27. Ez az ablak arra szolgál, hogy felvegyük az animációban használni kívánt képeket egy listára. Kattintsunk az Add Image gombra.
28. Jelöljük ki a kívánt képfájlokat (Ctrl billentyű segítségével különálló fájlokat, Shift-tel egybefüggő fájlcsoportot lehet), majd kattintsunk a Megnyitás (Open) gombra. Egyszerre nem tudjuk összes képkockánkat felfűzni, hiszen vannak olyanok, amiket többször is be kell majd illesztenünk a filmben elfoglalt helyüknek megfelelően. Így először csak az animáció vázlatát készítjük el, majd ugyanezeket a lépéseket a még hiányzó képek beillesztésével megismételjük.
40.kép
29. A kiválasztott fájlok megjelennek egy listán. Sokszor nincsenek sorban, de a Move Up gombbal felfelé, a Move Down gombbal lefelé egyenként helyükre mozgathatjuk őket. Ha minden képkockát az animációban elfoglalt helyére tettük, akkor menjünk tovább a Next (Tovább) gomb lenyomásával.
41.kép
30. Már csak a Finish (Befejezés) gombra kell rákattintatunk a következő ablakban és készen áll az animációnk, amely a megadott megjelenítési idővel (itt tized másodperc), egymás után lejátssza a kijelölt képkockákat.
31. Tehát itt van az egyelőre még hiányos animációnk, kockánként filmre fűzve.
42.kép
32. Zoom-ban
állítsuk 1:2-re, vagy 1:3-ra
a kockák méretét, hogy jobban átláthassuk őket. Ha esetleg
a Zoom mező el van szürkülve, tegyük aktívvá úgy, hogy
rákattintunk a mintavételező pipetta- vagy az ecset-ikonra. A
nyílbillentyűkkel tudjuk mozgatni a képernyőn a kereteket. Ha
esetleg nem indulna el a képek mozgása, akkor kattintsunk az
ecset ikonra. Mindig a pirossal bekeretezett képkocka az aktív.
43.kép
33.
Láthatjuk, hogy nem minden szükséges képkockánk
van még meg a sorban, többet meg kell ismételnünk, esetleg ellentétes
sorrendben. Nézzük meg újra segítségül a
23. pontot, ahol fel van sorolva az összes
képkockánk, animációban elfoglalt helyzetüknek megfelelően. A többi még hiányzó
képet beszúrással fogjuk helyükre illeszteni. Az Animation Shop mindig a
pirossal kijelölt filmkocka elé fog beszúrni egy vagy több adott képet. Ezért
nyílbillentyűkkel, vagy rákattintással vigyük a piros képkocka kijelölést arra a
keretre, ami elé betéve újabb képekkel folytathatjuk a helyes sorrend
elkészítését. Hogy kijelölt és jó pozícióban lévő képünk ne távolodjon el
helyéről (a beszúrt képkockák jobbra arrébb tolják), duplázzuk meg és a jobb
oldali képre vigyük a piros kijelölést. Így a baloldali ugyanolyan képünk a
megfelelő helyen marad és csak a jobboldali lesz elcsúsztatva. De ez nem is lesz
lényeges, mert a megfelelő sorrend kialakulása után a felesleges kereteket
egyszerűen törölhetjük. Képkockák duplázásához
válasszuk a Duplicate selected pontot (elérhető az Edit/Duplicate
selected menüből is vagy a Duplicate
ikonra kattintva). A kijelölt képet ki tudjuk
törölni a Delete billentyűvel, vagy új képkockát
szúrhatunk be az Animation/Insert Frames/From File
menüpontból. A megjelenő ablak azt mutatja, hogy képeink a 2.
kocka elé lesznek beszúrva (Insert before: 2), 10/100 (tized)
másodperces késleltetési idővel. Kattintsunk tovább az Add
File-ra.
44.kép
34. Ekkor megnyílik a 40.képen látható Open ablak, ahol kiválaszthatjuk beszúrandó képeinket. Jelöljük ki a kívánt képfájlokat (Ctrl billentyű segítségével különálló fájlokat, Shift-tel egybefüggő fájlcsoportot lehet), majd kattintsunk a Megnyitás gombra. Ekkor újra visszatér a 44.kép ablaka, de már a kijelölt fájlokkal. A Move Up és Move Down gomb aktívvá válik és segítségükkel sorba rakhatjuk képeinket.
35. Az OK gombra kattintva megtörténik a képek beszúrása a már eddig meglévő filmünkbe. A beszúrást többször el kell végeznünk, míg megkapjuk a végleges sorrendet.
36.
Ha minden képkockát sikerült megfelelően
elhelyezni a filmen és felesleges kereteinket is töröltük (összesen 72 keretnek kell lenni, lásd a
23.
pontot), akkor elevenítsük meg, játsszuk le animációnkat, rákattintva a View/Animation menüpontra vagy a
ikonra. Az alábbi animáció már a háttér színtelenné tételével és a fej befestésével
készült, amit a következő pontban részletezünk.
45.kép
37.
Aki egy kis színt is szeretne belevinni, akkor a
megnyitott animációban fesse ki a fejet mindegyik képkockán valamilyen
halványbarna vagy rózsás színnel a következő módon.
Válasszunk a színvételező pipettával
megfelelő színt a jobboldali színskálából
, majd a kitöltő
kannával
kattintsunk az első kép megfelelő helyére. Ily módon színezzük ki az összes
képkockán lévő fejet.
Majd a File/Save As menüponttal nevet adva animációnknak, mentsük el más néven.
38. A hátteret a
kitöltő kannára rákattintva, a Tolerance mező melletti To
Canvas Color négyzetét kipipálva
tegyük láthatatlanná. Ahová
a kanna
jelű egérmutatóval a képen ráklikkelünk, az a rész
átlátszóvá válik. Mindegyik képkockán módosítsuk a hátteret. Ne felejtkezzünk el
utána az animáció elmentéséről.
39. Ha animációnkat kisebb méretben is szeretnénk elkészíteni, akkor az Animation/Resize Animation menüpontra kattintva, méretezzük át a Pixel Size mezőket.
46.kép
***********************************************************************